Strona główna Bez kategorii Pamięć o Macieju Rataju i innych ofiarach niemieckiego ludobójstwa.

Pamięć o Macieju Rataju i innych ofiarach niemieckiego ludobójstwa.

0
Pamięć o Macieju Rataju i innych ofiarach niemieckiego ludobójstwa.

W sobotę 20 czerwca na cmentarzu w podwarszawskich Palmirach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej zbrodni sprzed 80 lat. W imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek hołd rozstrzelanym w tym miejscu przedstawicielom polskiej elity oddała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. Wicemarszałek Izby złożyła także kwiaty na grobie marszałka Sejmu II RP w latach 1922 – 1928 Macieja Rataja, jednej z ofiar palmirskiego mordu.

W uroczystościach zorganizowanych w 80. rocznicę egzekucji dokonanej przez Niemców w ramach tzw. Akcji AB uczestniczyli przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z jego szefem Janem Józefem Kasprzykiem, a także prezes Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisław Zalewski.

W nocy z 20 na 21 czerwca 1940 r. okupanci wywieźli kilkuset więźniów warszawskiego Pawiaka do lasu w okolicach wsi Palmiry w sercu Puszczy Kampinoskiej i zamordowali – była to największa masowa egzekucja w ramach tzw. Akcji AB (tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej). Wśród rozstrzelanych w Palmirach oprócz marszałka Macieja Rataja znaleźli się także inni posłowie II RP: Henryk Brun, Stefan Byczyński-Wojnar, Halina Jaroszewiczowa, Mieczysław Niedziałkowski, wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski, wybitny sportowiec i uczestnik ruchu oporu Janusz Kusociński i inni działacze społeczni i polityczni, a także dziennikarze, lekarze, prawnicy, duchowni. Celem Akcji AB – aresztowań i egzekucji dokonywanych przez Niemców na terenie całej okupowanej Polski – była likwidacja polskich elit.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj