Strona główna Bez kategorii XII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy – relacja

XII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy – relacja

0
XII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy – relacja

– W niezwykłych warunkach odbywamy XII Sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Ukraina – rozpoczął wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wtorkowe spotkanie, nawiązując do zdalnej organizacji wydarzenia i łączności z partnerami ukraińskimi poprzez wideokonferencję. – Fakt, że mimo pandemii organizujemy spotkanie online jest dowodem naszej woli dialogu i rozwoju dobrosąsiedzkich stosunków – podkreśliła Olena Kondratiuk, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, współgospodarz Sesji.

Złożyło się na nią sześć paneli tematycznych dotyczących kolejno: działań podejmowanych przez parlamenty obu krajów w celu utrzymania stabilności gospodarczej w związku z pandemią, bezpieczeństwa w regionie, polsko-ukraińskiej współpracy w zakresie wojskowości i energetyki, relacji gospodarczych, rozwoju społecznego oraz dialogu historycznego.

W trakcie dyskusji szeroko wybrzmiał temat skutków pandemii. Strona ukraińska apelowała o ponowne otwarcie wszystkich przejść granicznych, wznowienie ruchu pasażerskiego, działanie na rzecz wzmocnienia statusu obywateli ukraińskich pracujących w Polsce oraz ożywianie współpracy transgranicznej. W dalszej części debaty poruszono także temat uproszczenia procedury przyznawania wiz pracowniczych, a także zwiększenia ilości wydawanych pozwoleń transportowych.

Uczestnicy Zgromadzenia Parlamentarnego poruszyli także kwestię bezpieczeństwa w regionie. Wiceprzewodnicząca Olena Kondratiuk zaznaczyła, że polityka kontynuowania kursu proatlantyckiego i proeuropejskiego, uczestnictwo w ważnych projektach regionalnych, takich jak Trójmorze, stanowią „element ukraińskiej racji stanu”. Zagadnienie bezpieczeństwa szczególnie wyraźnie wybrzmiało w kontekście wojen informacyjnych, ataków cybernetycznych i zagrożeń hybrydowych inspirowanych przez Rosję. Strona ukraińska wyraziła gotowość podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z przeciwdziałaniem propagandzie rosyjskiej. Przyznano, że społeczność zachodnia jest jednym z celów wielkiej kampanii dezinformacyjnej rosyjskiej propagandy, przejawiającej się ostatnio m.in. w próbach ponownej interpretacji historii najnowszej przez Wladimira Putina.

Wątek ten wiąże się także z tematem ostatniego panelu poświęconego polsko-ukraińskiemu dialogowi w zakresie kwestii historycznych. – Od tego tematu zależy tak naprawdę realizacja wszystkich spraw, o których do tej pory rozmawialiśmy – podkreśliła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, rozpoczynając dyskusję. – Budując nowe relacje polsko-ukraińskie musimy stanąć w prawdzie. Bądźmy razem tak, jak w roku 1920. Nie dajmy się podzielić – dodała Wicemarszałek Sejmu. Dialog polsko-ukraiński, związany z zagadnieniami historycznymi prowadzi także Instytut Pamięci Narodowej. – Są obszary, gdzie współpraca pomiędzy polskim a ukraińskim IPN przebiega wzorowo. To np.  współpraca archiwalna oraz naukowa – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN i gość tej części debaty. Z kolei Anton Drobowycz, prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, określił kooperację na linii Warszawa – Kijów jako konstruktywną. Postulował jednocześnie rozpoczęcie wspólnych inicjatyw historycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj