Strona główna Bez kategorii Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

0
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. Świętokrzyskim mordując mieszkańców i paląc miejscowość. W 2017 r. Sejm ustanowił 12 lipca świętem państwowym nawiązując w ten sposób do tych tragicznych wydarzeń i upamiętniając mieszkańców polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

„W hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty” – głosi ustawa ustanawiająca Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W uzasadnieniu podkreślono, że wieś polska „mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny”. „Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę” – podkreślono w dokumencie.

W czasie II wojny światowej Niemcy i ich kolaboranci spacyfikowali ponad 800 wsi znajdujących się w obecnych granicach Polski, jak również wiele wiosek na Kresach Wschodnich, choć tu dokładna liczba nadal jest nieznana. Ponadto przyjmuje się, że ponad 10 tysięcy polskich wsi zostało dotkniętych różnymi formami niemieckich represji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj