Strona główna Bez kategorii Kosma Złotowski

Kosma Złotowski

0
Kosma Złotowski

Z inicjatywy europosłów Kosmy Złotowskiego i Anny Fotygi Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego (PETI) przyjęła rezolucję wzywającą Komisję Europejską do podjęcia działań mających na celu oczyszczenie Morza Bałtyckiego z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej. Projekt, przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu i jednym wstrzymującym się, poparło 32 eurodeputowanych. Rezolucja trafi na sesję plenarną PE prawdopodobnie w kwietniu.
„To tykająca bomba ekologiczna i najwyższy czas, by UE zajęła się tym problemem na poważnie, podjęła współpracę z organizacjami międzynarodowymi, m.in. z NATO i zapewniła odpowiednie finansowanie tego przedsięwzięcia” – postulował Kosma Złotowski.
W grudniu Komisja Petycji PE dyskutowała na temat dwóch petycji poświęconych broni chemicznej na dnie Bałtyku. 
„Po tej dyskusji zdecydowałem się wystąpić z inicjatywą przygotowania rezolucji na temat sytuacji na Bałtyku. Ten pomysł spotkał się z szerokim poparciem różnych frakcji w PE, co pokazuje, że istnieje szansa wywarcia większej presji na Komisję Europejską w tym obszarze” – tłumaczył Kosma Złotowski.
W rezolucji przypomniano, że od zakończenia II wojny światowej do Bałtyku wyrzucono co najmniej 50 000 ton broni konwencjonalnej i chemicznej zawierającej niebezpieczne substancje (takie jak gaz musztardowy i gaz łzawiący, chemikalia paraliżujące i duszące) oraz że ta amunicja ulega powolnej degradacji, zaś toksyczne substancje wyciekające do wody stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, dla ekosystemów morskich i różnorodności biologicznej, a także dla działalności gospodarczej w regionie.  
„Morze Bałtyckie jest morzem półzamkniętym o powolnym przepływie wody i bardzo niskiej zdolności samooczyszczania. Jest uważane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, w którym występuje spadek zawartości tlenu w głębinach. Społeczność międzynarodowa nie ma wiarygodnych informacji na temat ilości, charakteru i lokalizacji usuwanej amunicji ze względu na słabą dokumentację tych działań i niewystarczające badania dna Morza Bałtyckiego ” – czytamy w tekście rezolucji.
W rezolucji wezwano społeczność międzynarodową do wzmocnienia monitorowania zatopionej amunicji oraz do odtajnienia informacji dotyczących miejsca zatopienia broni. Ponadto Komisja Petycji wezwała Komisję Europejską i Wspólny Komitet Programowy Interreg Region Morza Bałtyckiego do zapewnienia odpowiedniego finansowania badań i działań niezbędnych do wyeliminowania niebezpieczeństw związanych z amunicją zatopioną w Morzu Bałtyckim, jak również do powołania grupy ekspertów we współpracy z państwami członkowskimi i innymi zainteresowanymi stronami. Do zadań tej grupy należałoby m.in. badanie i mapowanie dokładnych lokalizacji obszarów skażonych, zaproponowanie odpowiednich, przyjaznych dla środowiska i opłacalnych rozwiązań w zakresie kontroli i oczyszczania zanieczyszczeń, których ostatecznym celem jest usunięcie lub pełna neutralizacja materiałów niebezpiecznych, których wydobycie jest niemożliwe, opracowanie wiarygodnych narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji, przeprowadzenie kampanii uświadamiającej w celu informowania o potencjalnych zagrożeniach zdrowotnych i ekonomicznych oraz opracowanie wytycznych w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych takich jak katastrofa ekologiczna.
„Cieszę się, że we współpracy z Kosmą Złotowskim udało nam się doprowadzić do powstania tego dokumentu. Wykorzystując swoje kontakty, a także zabiegając o ponadpartyjne poparcie, udało się wypracować rezolucję w pełni oddającą nasze stanowisko i zawierającą przygotowane przez nas rekomendacje” – mówiła Anna Fotyga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj