W poniedziałek 10 maja z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek odbyła się Konferencja Przewodniczących Parlamentów Państw Unii Europejskiej (KPPUE). W obradach uczestniczyła także Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu. Z uwagi na panującą pandemię spotkanie miało formę wideokonferencji. Gospodarzem tegorocznej KPPUE był niemiecki Bundestag i Bundesrat.
Dyskusję otworzyły wystąpienia przewodniczących izb parlamentu niemieckiego: Wolfganga Schäuble oraz Reinera Haseloffa. Konferencja obejmowała dwie sesje. Pierwsza z nich dotyczyła cyfryzacji i zmieniającej się sfery publicznej. Pojawił się wątek szans i zagrożeń dla demokracji przedstawicielskiej. Podczas drugiej sesji przedstawione do przyjęcia zostały dwa raporty dotyczące współpracy międzyparlamentarnej, ze szczególnym naciskiem na jej wzmocnienie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wyjątkowo, z uwagi na formułę spotkania, obrady nie zakończyły się przyjęciem konkluzji. Organizatorzy planują wydanie wniosków z konferencji wcześniej skoordynowanych z parlamentami Trojki.
Konferencji towarzyszyło wideospotkanie bilateralne marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Borisem Kollárem. Rozmowa
dotyczyła realizacji bieżących i przyszłych kontaktów parlamentarnych między Polską i Słowacją, zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i w formatach międzynarodowych.
Marszałek Sejmu odbyła również spotkanie online z przewodniczącym estońskiego Riigikogu Jürim Ratasem. Politycy omówili temat rozwoju współpracy parlamentarnej w formacie dwu- i wielostronnym, ze szczególnym uwzględnieniem Inicjatywy Trójmorza. Przewodniczący Riigikogu wystosował do Marszałek Sejmu zaproszenie do udziału w Forum Parlamentarnym Trójmorza zaplanowanym na 3 czerwca. W ramach Forum Elżbieta Witek wygłosi jedno z głównych wystąpień.
Konferencja jest corocznym forum wymiany zdań na temat zadań parlamentów narodowych w strukturze europejskiej, współpracy międzyparlamentarnej w sprawach unijnych i wyzwań stojących przed Wspólnotą. W skład konferencji wchodzą przewodniczący parlamentów państw członkowskich UE i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Spotkania odbywają się na wiosnę i są organizowane przez kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie poprzedniego roku. Polska, podobnie jak ówczesne państwa kandydujące, została zaproszona do udziału w Konferencji w 2001 r.