O rozszerzenie sankcji przeciwko Rosji, wyznaczenie konkretnej perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej dostawy broni i sprzętu wojskowego oraz pomocy humanitarnej w rejon działań wojennych oraz o przeniesienie zarządzania kryzysem uchodźczym na szczebel unijny zaapelowali we wspólnym oświadczeniu przewodniczący sejmowych komisji: Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych i ds. UE oraz Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Spraw Europejskich i Komisji Obrony niemieckiego Bundestagu. Dokument został przyjęty we wtorek, 12 kwietnia.
„Agresja Rosji przeciwko Ukrainie jest najpoważniejszym zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa od dekad. Wstrząśnięci, pełni oburzenia i sprzeciwu obserwujemy zabójstwa, gwałty, ogromne cierpienie ludzkie i zniszczenia spowodowane działaniami Rosji” – napisali przewodniczący komisji w oświadczeniu. „Nasze oburzenie jest tym większe, że zbrodnie te popełnione zostały również na niewinnych dzieciach” – dodali.
Szefowie komisji wyrazili przypuszczenie, że z każdym dniem „będziemy świadkami coraz większej liczby przykładów przemocy ze strony najeźdźcy wobec obywateli Ukrainy, takich jak to miało miejsce w Buczy, Irpieniu czy Mariupolu, noszących znamiona ludobójstwa”. W związku z tym, jak podkreślili, należy „niezwłocznie podjąć wszelkie środki i uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby zatrzymać bestialskie czyny agresora na terenie Ukrainy”.
Zdaniem szefów komisji Sejmu i Bundestagu, ważnym instrumentem są twarde sankcje wobec Rosji. „Aby były one jednak skuteczne, ich rozmiar musi być znacząco szerszy i objąć także sektor energetyczny” – stwierdzili. „Potrzebujemy szybkiej, zjednoczonej i bardziej zdecydowanej reakcji Unii Europejskiej i wszystkich jej Państw Członkowskich. Jedną z najważniejszych sankcji powinno być embargo na rosyjską ropę, przyjęte w najbliższym możliwym terminie” – dodali.
Przewodniczący wezwali także do przyspieszenia działań zmierzających do rozszerzenia UE o Ukrainę: „Uznajemy aspiracje europejskie i europejski wybór Ukrainy. Podzielamy opinię, że Ukraina winna zyskać konkretną perspektywę przystąpienia do UE”. „W obecnej sytuacji Ukraina wymaga naszego możliwie najszerszego wsparcia” – uznali szefowie komisji. „Dotyczy to szczególnie dwóch obszarów: zwiększenia jej zdolności obronnych poprzez dostawy broni i sprzętu wojskowego oraz świadczenia pomocy humanitarnej w najbardziej dotkniętych wojną regionach” – sprecyzowali.