Strona główna Bez kategorii Delegacja w Kiszyniowie

Delegacja w Kiszyniowie

0
Delegacja w Kiszyniowie

Wojna na Ukrainie i jej konsekwencje, kryzys energetyczny, sytuacja w regionie oraz polskie wsparcie dla europejskich aspiracji Kiszyniowa były głównymi tematami rozmów delegacji połączonych Prezydiów Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji ds. Unii Europejskiej w stolicy Mołdawii w dniach 16 – 18 stycznia. Wizyta odbyła się na zaproszenie przewodniczącej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej parlamentu Mołdawii Doiny Gherman. Posłowie odbyli szereg spotkań na szczeblu parlamentarnym oraz rządowym, w tym z premier Natalią Gavrilițą. Na czele polskiej delegacji w składzie Barbara Bartuś, Maciej Konieczny, Władysław Teofil Bartoszewski, Piotr Polak, Agnieszka Pomaska, stali: Radosław Fogiel – przewodniczący KSZ oraz Kacper Płażyński – przewodniczący KUE.
Przewodniczący parlamentu Mołdawii Igor Grosu podziękował Polsce za wsparcie na drodze do UE, zaznaczając pełną determinację Kiszyniowa na drodze reform, co znajduje swoje odzwierciedlenie w pracach parlamentarnych. Wyraził także uznanie dla postawy Polski wobec konfliktu na Ukrainie, jak również udzielanego wsparcia dla uchodźców z tego kraju.
Polska delegacja podczas wszystkich spotkań podkreślała gotowość dzielenia się z Mołdawią swoim doświadczeniem i najlepszymi praktykami z zakresu integracji europejskiej, a także reform koniecznych w procesie przyjmowania acquis communautaire.
Propozycje współpracy dotyczyły również kwestii absorbcji i wydatkowania funduszy, przygotowania kadr, uszczelniania systemu podatkowego, czy walki z korupcją.
Wielokrotnie poruszane zostały tematy bezpieczeństwa i konsekwencji wojny na Ukrainie. W tym kontekście strona polska zwróciła uwagę na fakt, iż polska ambasada w Kiszyniowie pełni rolę łącznika NATO w Mołdawii, w związku z czym jest gotowa nawiązywać, pośredniczyć i ułatwiać kontakty z sojuszem stronie mołdawskiej. Za kluczowy element bezpieczeństwa obie strony uznały również bezpieczeństwo energetyczne. Polska delegacja wielokrotnie przywoływała przykład polskiej drogi do niezależności od rosyjskiego gazu i dywersyfikacji źródeł energii.
Strona mołdawska wśród najważniejszych wyzwań – oprócz wojny na Ukrainie i sytuacji energetycznej – wymieniała kwestię Naddniestrza, inflację, spadek wskaźników ekonomicznych, brak inwestycji, cyberbezpieczeństwo oraz rosyjską dezinformację.
Ostatni punkt programu stanowiło spotkanie delegacji z premier Gavrilițą, która podziękowała Polsce za okazane wsparcie w tak trudnym czasie. Jednocześnie zauważyła, że akt rosyjskiej agresji niesie konsekwencje dla całego ładu światowego. W kontekście procesu europejskiej integracji, Natalia Gavrilița podkreśliła konieczność ciągłego uświadamiania jej znaczenia w mołdawskim społeczeństwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj