[tdc_zone type=”tdc_content”][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Iwona Arent
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
poseł: V, VI, VII i VIII kadencji
Okręg wyborczy: 35 Olsztyn
Urodzona: 4 czerwca 1968 roku w Olsztynie
Zawód: politolog
Ukończone szkoły: Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wydział Humanistyczny, Politologia i nauki społeczne – magister (1999), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Rachunkowość (2002) – studia podyplomowe, Collegium Civitas pod patronatem Studiów Politycznych, Stosunki międzynarodowe i dyplomacja, Stosunki międzynarodowe i dyplomacja (2012) – studia podyplomowe
Biura Poselskie – kontakt
ul. Tadeusza Kościuszki 13 lok. 313, 10-501 Olsztyn, tel. (89) 527 96 26
e-mail: iwona.arent@sejm.pl
Biografia
Urodziłam się 4 czerwca 1968 roku w Olsztynie i z moim miastem jestem związana do dzisiaj. W Olsztynie ukończyłam IV Liceum Ogólnokształcące, a następnie studia na wydziale Politologii i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Wybór kierunku wynikał z moich zainteresowań, zawsze bowiem była we mnie chęć poznawania innych kultur, narodów, państw i ich systemów politycznych. Ukończyłam także studia podyplomowe na kierunku stosunki międzynarodowe i dyplomacja w Collegium Civitas w Warszawie i Instytucie Studiów Politycznych PAN. Ponieważ nigdy nie chciałam ograniczać się do jednej dziedziny, ukończyłam także studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Wychowałam się w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych. Mój dziadek Piotr walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku w obronie Mławy. Potem był żołnierzem Armii Krajowej. Za działalność w podziemiu niepodległościowym zesłany został na Syberię. Po powrocie z zesłania osiadł na Mazurach. Postawa dziadka i moich rodziców nauczyła mnie miłości do Ojczyzny. Miłości, która wytyczyła moją dalszą drogę życiową.
Możliwość jej realizacji znalazłam w Prawie i Sprawiedliwości – partii, której ideały były mi bliskie i której struktury regionalne dane mi było współorganizować. Dziś jestem wiceprezesem PiS regionu olsztyńskiego, wcześniej pełniłam także funkcję skarbnika.
W 2006 roku zdecydowałam się na podjęcie pracy parlamentarnej, uznałam, że jako posłanka będę miała większą możliwość niesienia pomocy potrzebującym. Praca, której się podjęłam została dobrze oceniona, gdyż od tamtej pory wyborcy jeszcze trzykrotnie obdarzyli mnie zaufaniem (w 2007, 2011 i 2015 roku).
Od początku zasiadania w Sejmie pracowałam w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej. Ponadto byłam także wiceprzewodniczącą Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego, który zajmuje się sprawami istotnymi dla regionu, z którego pochodzę i w którym na co dzień mieszkam. Pełniłam również funkcję wiceprzewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa oraz członka Komisji Nadzwyczajnej ds. związanych z ograniczaniem biurokracji.
Obecnie jestem m.in. przewodniczącą Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, członkinią Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz członkinią Komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold. W nowej kadencji Sejmu ponownie pełnię funkcję sekretarza Parlamentarnego Zespołu Sportowego. Uczestniczę także m.in w pracach Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Polski Wschodniej, Parlamentarnego Zespołu Surowców i Energii oraz Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jestem także przewodniczącą Polsko – Litewskiej Grupy Parlamentarnej oraz delegatem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i członkinią tamtejszej Komisji do spraw Kultury, Nauki, Edukacji i Mediów.
Rodzinie zawdzięczam nie tylko patriotyczne wychowanie, ale również wrażliwość na losy ludzi potrzebujących pomocy, dlatego oprócz polityki zajmuję się także działalnością społeczną i charytatywną. Jestem członkiem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Kormoran”. Staram się nie ograniczać swojej działalności społecznej, dlatego zajmuję się także organizacją pomocy dla Polaków mieszkających na Litwie. Staram się pomagać ludziom jak tylko mogę, a w szczególności młodzieży pokrzywdzonej przez los, z domów dziecka, z rodzin z niedoskonałościami wychowawczymi oraz tym, którzy w swoim życiu się zagubili.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/tdc_zone]