Poseł

[tdc_zone type=”tdc_content”][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Marek Biernacki

Polskie Stronnictwo Ludowe
Biernacki Marek

Klub Parlamentarny Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz15
poseł III, V, VI, VII i VIII kadencji
Okręg wyborczy: 26 Słupsk
Urodzony: 28 kwietnia 1959 roku w Olsztynie
Zawód: parlamentarzysta
Ukończone szkoły: Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji, Prawo – magister (1985)
Biura Poselskie – kontakt
ul. Abrahama 4 lok.2 81-352 Gdynia tel. (58) 620 61 68
e-mail: marek.biernacki@sejm.pl

Biografia

Urodził się w Sopocie, wychował w Gdańsku, a obecnie mieszka w Gdyni. Jego życie związane jest z wydarzeniami, którego świadkami byli mieszkańcy Pomorza, a szczególnie Trójmiasta. W latach 80. był członkiem Ruchu Młodej Polski i podziemnych struktur Solidarności. W przełomowym dla Polski roku 1989 był pracownikiem Uniwersytetu Gdańskiego, potem założy własne przedsiębiorstwo. Wydawał książki m.in. wspomnienia Margaret Thatcher „Lata na Downing Street”.
W 1997 roku został wybrany Posłem na Sejm RP. Współtworzył Instytut Pamięci Narodowej. Przewodniczył Komisji do Spraw Służb Specjalnych oraz Komisji ds. Uchwalania Ustawy o Ochronie Informacji Niejawnych.
W 1999 roku objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, które sprawował do 2001 roku. Do walki z przestępczością zorganizowaną powołał Centralne Biuro Śledcze – wyspecjalizowaną, scentralizowaną jednostkę, zdolną do podjęcia walki z najgroźniejszymi grupami przestępczymi, działającymi na terenie całego kraju i mającymi powiązania z różnymi szczeblami władzy. Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali gang pruszkowski oraz rozbili większość innych groźnych gangów przestępczych, rozpoczęli ofensywę przeciwko mafii paliwowej. Postawił na Straż Pożarną. Trzonem polskiego systemu ratowniczego są strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i ofiarni druhowie ze Straży Ochotniczej.
Od 2002 roku pełnił funkcję wicemarszałka województwa pomorskiego, był jednocześnie radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego. Jako wicemarszałek odpowiadał za rozwój infrastruktury regionu oraz wykorzystanie funduszy unijnych. W tym czasie województwo uznane zostało za najskuteczniejszy region w kraju w wykorzystaniu środków pomocowych Unii Europejskiej..
Od roku 2005 nieprzerwanie piastuje urząd posła. W ramach parlamentarnej działalności przewodniczył m.in. komisjom sejmowym ds. śmierci Krzysztofa Olewnika, Służb Specjalnych czy Komisji Spraw Wewnętrznych. Tygodnik Polityka w 2009 roku przyznał mi tytuł najlepszego parlamentarzysty a w roku 2015 tytuł najlepszego parlamentarzysty VII kadencji Sejmu.
6 maja 2013 r., decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego objął stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Efektem jego prac było m.in. uchwalenie ustawy o ochronie świadka i pokrzywdzonego, a także nowego Kodeksu karnego z nowym katalogiem kar. Za jedno z najważniejszych rzeczy, jakie udało mu się osiągnąć w ministerstwie, uważa uchwalenie nowego prawa pozwalającego na skuteczną upadłość osobom fizycznym, a także realną restrukturyzację przedsiębiorcom, którzy stracili płynność finansową.
Od czerwca do listopada 2015 r. pełnił funkcję ministra koordynatora ds. służb specjalnych w randze sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Za priorytet swoich działań uznał ukierunkowanie pracy służb m.in. w takich obszarach jak terroryzm, walka z korupcją, cyberbezpieczeństwo.
W bieżącej kadencji Sejmu zasiada w Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komisji ds. Służb Specjalnych.
Jest autorem szeregu artykułów i publikacji, w tym książki „Polska bez mafii…”. Wolny czas spędzam czytając książki historyczne, zwiedzając urokliwe zakątki województwa pomorskiego lub zdzierając buty na górskich szlakach. Jestem wiernym kibicem pomorskich drużyn sportowych. Kolekcjonuję Madonny na szkle malowane.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/tdc_zone]