Poseł

[tdc_zone type=”tdc_content”][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Arkadiusz Mularczyk

Prawo i Sprawiedliwość

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
poseł V, VI, VII, VIII i IX kadencji
Okręg wyborczy: 14 Nowy Sącz
Urodzony: 4 lutego 1971 roku w Raciborzu
Zawód: parlamentarzysta
Ukończone szkoły: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Prawa, Prawo – magister (1995)
Biura Poselskie – kontakt
ul. Rynek 10 lok. 5, 33-300 Nowy Sącz, tel. (18) 440-76-57
e-mail: iwona.biuroposelskie@wp.pl, arkadiusz.mularczyk@sejm.pl

Biografia

Arkadiusz Mularczyk (ur. 4 lutego 1971 w Raciborzu) – polski polityk, adwokat, poseł na Sejm RP V, VI, VII i VIII kadencji.
W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, po których pracował m.in. w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Senatu. W latach 1998-2002 był Radnym Miasta Nowego Sącza. W 1999 r. zdał egzamin przed Komisją Ministerstwa Skarbu Państwa na członków rad nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. W 2000 r. ukończył podyplomowe studia w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie “Prawa i Wolności Człowieka”. W 2001 zdał egzamin adwokacki w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie, następnie do 2005 wykonywał zawód adwokata. Był wpisany na listę kandydatów na syndyków Prezesa Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.
W 2005 r. z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany posłem V kadencji w okręgu nowosądeckim z wynikiem 9566 głosów. W Sejmie był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Nadzwyczajnej Komisji do spraw zmian w Kodyfikacjach, przewodniczącym stałej podkomisji do spraw nowelizacji prawa karnego, członkiem Komisji Ustawodawczej i Podkomisji stałej ds. Trybunału Konstytucyjnego. W 2005 roku zaprosił do współpracy przy przygotowaniu ustawy lustracyjnej dr Andrzeja Dudę obecnego Prezydenta kraju.
W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 49 929 głosów. W VI kadencji został członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka jako zastępca przewodniczącego oraz Komisji Ustawodawczej. Zasiadał także w komisji śledczej ds. nielegalnego wywierania wpływu na funkcjonariuszy służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości. W imieniu Sejmu występowałem przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Dnia 9-go października 2011 r. ponownie został wybrany na Posła otrzymując 45 801 głosów. W VII kadencji Sejmu pracował w komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Komisji Spraw Zagranicznych.
W wyborach 12 listopada 2015 r. ponownie ubiegał się o mandat poselski z listy Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskał najlepszy wynik na liście 36 903 głosów . W VIII Kadencji swoją uwagę skupił na pracy w komisji Ustawodawczej i Spraw Zagranicznych. Jest również Przewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Przynależy do Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.
Ponadto jest także przewodniczącym nowo utworzonego parlamentarnego Komitetu ds. Reparacji wojennych. Celem tego komitetu jest oszacowanie strat wojennych w czasie II wojny światowej oraz ustalenie prawnej i politycznej ścieżki uzyskania odszkodowania.
W trakcie swojej kariery parlamentarnej często reprezentował polski parlament przed polskim Trybunałem Konstytucyjnym.
W 2011 r. Został powołany na członka delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. Jest wiceprzewodniczącym Komisji ds. Wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/tdc_zone]