Poseł

[tdc_zone type=”tdc_content”][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ireneusz Raś

Koalicja Obywatelska

Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni
poseł: V, VI, VII i VIII kadencji
Okręg wyborczy: 13 Kraków
Urodzony: 30 września 1972 roku w Proszowicach
Zawód: historyk
Ukończone szkoły: Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii, Historia – magister (1998)
Biura Poselskie – kontakt
ul. Osiedle Złotej Jesieni 6 lok. 34, 31-826 Kraków, tel. (12) 647-09-41
e-mail: kontakt@ireneuszras.pl

Biografia

Ireneusz Raś, rocznik ‘72. Znak zodiaku: waga. Żona Marta, córki: Weronika, Antosia i Melania. Od 2005 roku poseł na Sejm RP. Członek Platformy Obywatelskiej RP. Dorastał w solidarnościowej atmosferze Nowej Huty. Związał się z Ruchem Oazowym. Ukończył historię na krakowskiej PAT. Społeczną przygodę rozpoczął w samorządzie studenckim. Był jego pierwszym przewodniczącym na papieskiej uczelni.
Swoje pierwsze kroki stawiał w samorządzie. W 1998 roku został wybrany do Rady Dzielnicy XVI Bieńczyce Miasta Krakowa, a potem został wybrany przewodniczącym „Szesnastki”.
Szybko zyskał opinię dobrego gospodarza. Doprowadził m.in. do powstania pierwszego w tej części Krakowa boiska wielofunkcyjnego. Niezwykły potencjał Rasia dostrzegł prof. Andrzej Gołaś, ówczesny prezydent Krakowa. Powierzył mu kierowanie swoją kancelarią. W wyborach do Rady Miasta w 2002 roku osiągnął drugi wynik w Krakowie. Raś stanął do wyborów i zdobył mandat poselski. Mimo licznych obowiązków w Warszawie, (pracował m.in. nad ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych)swoją aktywność nadal koncentrował na działalności lokalnej. W 2005 roku został wybrany przez redakcję tygodnika „Głos” Nowohucianinem roku.
Wkrótce jego projekt „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” został nagrodzony w Radiu Kraków w kategorii wydarzenie w ramach konkursu Strefa bez plastiku. W Warszawie zaproszono go do prezydium klubu parlamentarnego PO”.
W 2009 roku Ireneusz Raś został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Natomiast 22 maja 2010 roku został wybrany szefem Małopolskiej Platformy Obywatelskiej. Swoją aktywność niezmiennie koncentruje na regionie. Starał się o pieniądze na budowę drogi S7, zabiegał o uchwalenie programu ochrony przed powodzią dorzecza górnej Wisły, doprowadził do przekazania przez rząd środków na modernizacją szpitala dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu, walczył o budowę basenu przy krakowskiej AWF. Z ramienia komisji sportu monitorował powstawanie Orlików w Małopolsce.
Aktywność posła Rasia została doceniona przez mieszkańców w kolejnych wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2011 roku. W Warszawie objął ważną funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki. Mimo wielu parlamentarnych obowiązków, Raś nie zapomniało mieszkańcach Krakowa. Powołał do życie stowarzyszenie „Tak, Kraków!”, które pozwala mu rozwinąć na szerszą skalę działalność na rzecz stolicy Małopolski. Dzięki niemu zrealizował wiele cennych inicjatyw. Doprowadził do odbudowania domów rodzinie Nowaków, która straciła dach nad głową w wyniku katastrofy lotniczej. Zorganizował Tour de Cracovia. Wspiera Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei” prof. Zbigniewa Chłapa, działające m.in. na rzecz bezdomnych. Wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej zrealizował akcję społeczną „Szkoły dopingują mistrzów”.
Najnowszym projektem społecznym, w który angażuje się poseł Raś, jest festiwal muzyki alternatywnej „Nowa Huta Alternative!”. Najczęściej posła Rasia można spotkać w jego nowohuckim biurze.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/tdc_zone]