Poseł

[tdc_zone type=”tdc_content”][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Krzysztof Tchórzewski

Prawo i Sprawiedliwość

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
poseł: I, III, V, VI, VII i VII kadencji
Okręg wyborczy: 18 Siedlce
Urodzony: 19 maja 1955 roku w Rzążewie
Zawód: parlamentarzysta
Ukończone szkoły: Politechnika Warszawska, Wydział Elektryczny,
Zabezpieczenia elektroenergetyczne – magister inżynier (1974)
Biura Poselskie – kontakt
ul. Świętojańska 4, 08-110 Siedlce, tel. (25) 644-44-07
e-mail: biuro@tchorzewski.pl

Biografia

W 1968 roku ukończyłem I L.O. im. B. Prusa w Siedlcach, a w 1974 roku Politechnikę Warszawską – Wydział Elektryczny, uzyskując tytuł magistra inżyniera. W trakcie studiów uczestniczyłem w duszpasterstwie akademickim. Wraz z grupą organizującą duszpasterstwo brałem udział w spotkaniach z prymasem kardynałem Stefanem Wyszyńskim.
Praca
Od 1974 roku do 1990 roku byłem pracownikiem PKP w Oddziale Zasilania Elektroenergetycznego w Siedlcach. Pracowałem kolejno na stanowiskach od inżyniera elektromontera do naczelnika oddziału. Dałem się poznać jako dobry organizator pracy, miałem zaufanie u załogi, którą kierowałem. Doprowadziłem do wybudowania, przy wsparciu pracowników, zaplecza technicznego i socjalnego w jednostkach Oddziału oraz wdrożyłem system wynagradzania popierany zarówno przez kierowników jak i pracowników (co w ówczesnych latach nie było oczywistością, zresztą nie jest do dzisiaj). Doprowadziło to jednostkę siedlecką do najwyższego w tym czasie poziomu średniej płacy w Okręgu Warszawskim PKP. Znany byłem ze szczególnej dbałości o płace i sprawy socjalne załogi.
W latach 1974-79 pracowałem także jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Siedlcach. Posiadam uprawnienia budowlane i projektowe w zakresie urządzeń, sieci i instalacji elektroenergetycznych. Bylem projektantem i weryfikatorem dokumentacji w Zakładzie Usług Technicznych NOT Siedlce.
Działalność opozycyjna w PRL
Od 1980 roku uczestniczyłem w ruchu NSZZ „Solidarność”. W 1981 roku byłem przewodniczącym Oddziału Siedleckiego NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym byłem współpracownikiem organizacji charytatywnych współpracujących z Kościołem oraz byłem uczestnikiem kolportażu prasy opozycyjnej (Wiadomości Podlaskie), byłem wydawcą Naszego Czasu, pomagałem w wydawaniu i kolportażu satyrycznej Osy.
Działalność publiczna
W 1990 roku z rekomendacji Oddziału Siedleckiego NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze zostałem powołany na Wojewodę Siedleckiego. Zasłynąłem w całym kraju, jako ten, który postawił na ludzi młodych – średni wiek dyrektora w Urzędzie Wojewódzkim w Siedlcach wynosił 31 lat. Przy 14% spadku produkcji w Polsce. Województwo Siedleckie kierowane przeze mnie zanotowało w 1991 roku 11% przyrost produkcji – jako jedno z trzech województw w Polsce.
Jako Poseł na Sejm RP w latach 1991-93 pełniłem funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Handlu i Usług oraz Przewodniczącego Podkomisji Transportu. Uczestniczyłem w przygotowaniu kilkunastu poselskich projektów ustaw jako ich autor lub współautor. Za jedną z najważniejszych uznaję tzw. Ustawę Antyaborcyjną, przy pracach nad nią aktywnie uczestniczyłem w negocjacjach, które doprowadziły do uchwalenia ustawy. W 1992/93 roku stałem się znany w skali kraju jako skuteczny mediator w sporze zbiorowym pomiędzy Rządem RP a Sekcją Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Doprowadziłem do ugody między stronami zapobiegając ogólnokrajowemu strajkowi kolejarzy oraz powodując rozwiązanie szeregu palących problemów wewnętrznych trawiących PKP. W latach 1997-2001 byłem Posłem na Sejm RP i pełniłem przez całą kadencję funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej. Moja wiedza administracyjna i wprowadzone rozwiązania organizacyjne spowodowały, że o 50% spadła ilość uwzględnianych przez NSA odwołań od decyzji administracyjnych. Te efekty spowodowały, że za zasługi w służbie państwowej odznaczony zostałem w listopadzie 2001 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W następnej kadencji intensywne poszukiwania nieprawidłowości przez ekipę Leszka Millera do tzw. Białej Księgi nie dały żadnych rezultatów – pomimo usilnych starań nie znaleziono żadnych uchybień. Po zakończeniu kadencji na stanowisku Sekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu nie zerwałem związków z transportem. W listopadzie 2001 r zostałem powołany na Członka Zarządu PKP Energetyka spółka z o.o. a od dnia 01.01.2002 r zostałem zatrudniony w na stanowisku Dyrektora Ekonomiczno-Finansowego tej spółki. Swoim doświadczeniem i wiedzą wspierałem firmę w trudnych procesach restrukturyzacji powodując, że przebiegła ona łagodniej dla załogi, a jednocześnie poprawiła się kondycja finansowa i wizerunek PKP Energetyka oraz umocniła się jej pozycja na rynku energii elektrycznej i usług energetycznych. Z mojej inicjatywy zostaje powołana w Siedlcach, w ramach spółki PKP Energetyka, sekcja produkująca osprzęt sieciowy, tworząc dodatkowe stanowiska pracy.
Prywatnie
Jestem żonaty – żona Teresa, mamy czterech synów oraz piątkę wnucząt. Mieszkam w Siedlcach, co daje mi wiedzę o kłopotach i problemach lokalnych. Właśnie rozwiązywanie problemów lokalnych w Siedlcach, w powiecie siedleckim i szerzej we wschodniej części Mazowsza jest jednym z moich głównych priorytetów w działalności publicznej.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/tdc_zone]